Facebook Pixel

Ar žinote, kas yra CB?

...Citrininis Bebras? Ne..

...Ciferblatinis Begemotas? Ne...

...Cukrinis Briedis? Ne...

...Ciklopinis Burgdorferis? Taip pat NE!

... Tai gal ČB? 


Tikrai NE!


CB (kitaip Civilinė Banga, angl. Citizen's Band) yra specialių leidimų nereikalaujantis radijo ryšys, veikiantis 27MHz ruože, skirtas žmonėms bendrauti tarpusavyje. Kelyje šis ryšys įgalina vairuotojus keistis informacija apie kamsčius, avarijas ir kitus... nesklandumus.  Ko reikia norint prisijungti prie CB'istų būrio? Išsirinkti sau tinkančią ir patinkančią stotelę bei anteną ir tai praktiškai viskas - beliko tik nuspręsti kurioje automobilio vietoje pageidaujate ją matyti. Jei iškils papildomų klausimų drąsiai skambinkite mums telefonu 8 37 373320, rašykite laiškus ar atvykite pas mus.  Jeigu norite padiskutuoti su bendraminčiais apie radijo stočių privalumus ir trūkumus - junktitės prie CB bendruomenės!

Stotelės

Paprastai CB radijo stotelės būna su 1- 4W galingumo stiprintuvu. Tradiciškai šios stotys turi 40 kanalų (žinoma, gali būti ir su praplėtimu) ir juose visuose galite bendrauti. Didžiausi stotelių skirtumai yra jaučiame jų funkcionalume - čia kaip ir su mobiliaisiais telefonais - jei užtenka tik paskambinti bei atsiliepti - užteks paprasčiausios stoties, tačiau, jei naudojatės išmaniųjų telefonų funkcionalumu, tas pats gali būti taikoma ir CB stotims.  Pagal nerašytas taisykles, jei jūs su niekuo nesikalbate, turite laikyti įjungtą 9 arba 19 kanalus - tai vadinamieji pagalbos, SOS kanalai. Tik kažkodėl 9 kanalu pvz. Kaune kalba mikroautobusiukai...

Antenos

Antenų būna visokių - tvirtinamų stacionariai (gręžiant skylę stoge) arba su magnetiniu padu (taip vad. “magnetinės"), ilgesnių, trumpesnių. Stacionari labiau orientuota į retai keičiantį automobilius vartotoją, arba norint užsitikrinti geresnį ryšį. “Magnetinės" — su didoku padu, prilipdomu prie stogo. Tai geriausias variantas, kai nesinori nieko gręžt, sukt, ir dažniau keičiant mašinas. Kuo antena aukščiau ir ilgesnė, tuo toliau galima susikalbėti.
Realus atstumas tarp dviejų automobilių: prastu oru ~4 km, geru oru ~10 km, lygiam kely ~15 km, mieste gali kristi ir iki 3 km.

Taigi CB ryšys labai reaguoja į oro sąlygas - saulės aktyvumą, debesuotumą ir pan. Todėl CB radijo stotelės nėra paplitę Skandinavijoje, kur kalnuota ir orai tokie ugrofiniški, bet labai mėgiamos Lenkijoje, Vokietijoje, ir t.t. į vakarus.

Kanalai

Kanalai — standartiškai kanalai keičiasi kas 10 kHz — nuo pvz 26,965 MHz iki 27,405 MHz. Bet — vėlgi tos įdomios tradicijos — “fūros" paprastai naudojasi “pusiniais", arba dar vadinamais “nuliniais" kanalais, kai dažnis “pastumiamas" per 5kHz ir tada kanalai vėl keičiasi kas 10 kHz. Dėl to norint girdėti visus, kalbančius tuose “pusiniuose" kanaluose, gali tekti į cb radijo stotelę sumontuoti papildomą įrangą, priimančią tokius MHz variantus (taip vadinamos “puselės").

Lietuvos miestuose CB LT bendruomenė kalba 19 kanalu FM moduliacija PL standartu, tačiau čia reikėtu pasveikinti Vilniečius, kurie jau "perėjo" prie europinių normų, ir dabar šneka 19 kanalu FM moduliacija EU standartu.

Lietuvių “fūros" kalba 12 kanalu AM, latvių 13 AM, lenkų 19 ir 28 AM. Visos su “pusiniais" kanalais.
Mikriukai (Kaune) kalba FM ruože 1, 4, 7, 9, 15, 18 kanalais. Su pusėm ir be jų.
28 FM vakarais nuo 20 val. visuose miestuose (bei šalyse) kalba radiomėgėjai. Tai nerašytas standartas.
Labai įdomu nuvažiavus į kitą miestą įsijungti cb radijo stotelę ir pasiklausyti, kas ten ką veikia. Pvz. važiuojant į Palangą, Kretingoj CB radijo įranga vis dar naudojasi taksi (nors komerciniams tikslams CB ryšys yra uždraustas).
Beje, Su CB radijo stotele nesigirdi nei taksi, nei policijos, nei greitosios, nei kitu spec. tarnybų, nes jie kalba aukštesniam diapazone - nuo 120 iki 470MHz.